3ος ο Βαγγέλης Λωρίδας στο 17ο Πρωτάθλημα Ελλάδος Αγωνιστικού Τάβλι 2024

Εξαιρετική επιτυχία για τον Σ.Α.Τ.Ο. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ σημείωσε ο Βαγγέλης Λωρίδας με την κατάκτηση της 3ης θέσης στο 17ο Πρωτάθλημα Ελλάδος που διεξήχθει στις 14-16 Ιουνίου στον Όμιλο Πνευματικών Αθλημάτων Χολαργού (ΟΠΑΧ) με την συμμετοχή των 24 παικτών που κέρδισαν την πρόκρισή τους από τα εσωτερικά πρωταθλήματα των συλλόγων τους.

Πρωταθλητής για τρίτη συνεχόμενη χρονιά αναδείχθηκε ο Γιάννης Ατματζίδης ( Ομοσπονδία Αθηνών) που επικράτησε στον τελικό του Νίκου Ζούβελου (ΣΑΚΑ) 15-9/15.

Ο Ατματζίδης ξεκίνησε με πλεονέκτημα, από τον γύρο των 16 των αήττητων, κερδίζοντας τον Γιώργο Παπακωνσταντίνου με 13-9. Στα προημιτελικά πέρασε μάλλον εύκολα από τον φετινό πρωταθλητή Λάρισας Γιώργο Ντισλή με 13-0. Στα ημιτελικά, σε μια επανάληψη του περσινού τελικού, πέρασε και το εμπόδιο του Τηλέμαχου Ζωΐδη με 13-9, για να κερδίσει στον τελικό των αήττητων τον Νίκο Ζούβελο με 13-7, πιάνοντας θέση στον μεγάλο τελικό με πλεονέκτημα ήττας.

Ο Ζούβελος ξεκίνησε κι αυτός από τον γύρο των 16, με άνετη νίκη επί του ομόσταυλού του (ΣΑΚΑ) Γιάννη Παπαγρηγοράκη με 13-0. Στα προημιτελικά πέρασε από τον επίσης συμπαίκτη του στον ΣΑΚΑ, Γιώργο Χαριτάτο με 13-9 και στα ημιτελικά πέρασε το εμπόδιο του Νίκου Ανδρουλάκη με 13-8, ενώ έχασε από τον Ατματζίδη στον τελικό των αήττητων.

O Λωρίδας αφού έπεσε στο γκρουπ των ηττημένων από τον Προυκάκη στην έναρξη με ήττα 13-1, κέρδισε τους Παπακωνσταντίνου (9-8), Τσολάκο (9-4) και Χαριτάτο (9-1),ενώ ξαναβρήκε μπροστά του τον Προυκάκη (ζευγάρι του περσινού τελικού του Κυπέλλου Ελλάδος), τον οποίο αυτή τη φορά κέρδισε με 9-6. Στον προ – ημιτελικό των ηττημένων, ο Λωρίδας απέκλεισε τον Ζωΐδη με 9-7 και τον Ντισλή 9-4 για να εξασφαλίζει την είσοδό του στην τριάδα των επάθλων.

Στον ημιτελικό του πρωταθλήματος, ο Ζούβελος κέρδισε 9-4 τον Λωρίδα αφήνοντάς τον τρίτο και ξαναβρήκε μπροστά του τον Ατματζίδη στον μεγάλο τελικό.

9-12) Γιάννης Πασιαλής, Γιώργος Κέφος, Σεραφείμ Μηλιώνης, Γιώργος Χαριτάτος

13-16) Σπύρος Σοφός, ΣταύροςΤσολάκος, Χαράλαμπος Καραγκούνης, Γιάννης Παπαγρηγοράκης.

17-24) Πάνος Μανεσιώτης, Κώστας Χιωτίνης, Στέφανος Κατωγιαννάκης, Γιώργος Κυριάκος, Μάνος Περπιράκης, Θανάσης Παππάς, Σάκης Δημάκης, Γιώργος Παπακωνσταντίνου.